Tuk – strašiak, alebo naša nevedomosť?

5. mája 2013, realny, Nezaradené

O tukoch sa obecne veľa hovorí hlavne v súvislosti s celosvetovou pandémiou nadváhy a obezity.
Tuk ale za to nemôže! Naše telo tuky potrebuje ako výstelku kože, nositeľa dôležitých iba v tuku rozpustných vitamínov D- E- K-A , nutný je pri metabolizme buniek , je najbohatším zdrojom energie. Je pravdou, že veľa tukov nevhodného druhu v strave vyvoláva závažné zdravotné ochorenia a naopak, niektoré druhy tukov chránia telo pred ochorením. Za množstvo a druh tukov v našej strave si zodpovedá každý sám!
Nesprávne používanie tukov pozorujeme aj na sebe v podobe tukových vankúšikov. Vznikajú hromadenim podkožńého a vnútrobrušného tuku, za čo môže hlavne nesprávne stravovanie a životný štýl. Niektoré tuky na sebe nevidíme a môže ich mať aj na pohľad chudší človek , je to cholesterol. Jeho zvýšené množstvo sa podieľa na upchávaní ciev, čo vedie k závažným ochoreniam srdcovo cievneho systému. Práve na tieto ochorenia zomiera polovica populácie. Hladina celkového cholesterolu by sa mala udržiavať v hodnotách 5- 6  mmol/l.
PRÁVE  PRETO   BY  SME  O  TUKOCH  V  NAŠEJ  STRAVE  MALI  VEDIEŤ  VIAC  !
Tuky delíme do dvoch základných skupín : NASÝTENÉ  a  NENASÝTENÉ  tuky.

Nasýtené tuky / pevné tuky/  sú živočíšneho pôvodu : maslo, tučné jogurty,smotana, tučné syry, tučný tvaroh,slanina, tuk v mäse, mäkké aj tvrdé salámy, spracované mäsové výrobky. Pri týchto tukoch potrebujeme obmedziť ich spotrebu a uvedomiť si, že 25g živočíšneho tuku = 224 kcal.

Veľkým nebezpečenstvom sú tzv. s k r y t é  t u k y. Sú v jedlách do ktorých sa pridávajú margaríny / hydrogenáciou sa z rastlinných olejov stávajú nasýtené pre telo nevhodné tuky/. Napr. rôzne sušienky, tukové pečivo,dobošky, koláče, torty, krémy, slané krekry, no najviac zemiakové lupienky a hranolky. Pri ich konzumácii si ich vysokú kalorickú hodnotu neuvedomujeme!
Nenasýtené tuky sú rastlinného pôvodu :olivový, slnečnicový, repkový, tekvicový, sezamový, ľanový olej olejnaté rastliny avokádo,rôzne druhy semien, slnečnica, sezam, mak,rôzne druhy orechov
Nenasýtené tuky sú prospešné pre náš organizmus a zdravie.

Osobitnú skupinu tvoria omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny.Ich zdrojom je sója, bôb, olivy, ale hlavne olejnaté ryby ako sú sardinky /iba z čistých morí/, makrela, losos, halibut.
Tieto tuky sa priamo podieľajú pri prevencii i liečbe srdcovo- cievnych ochorení, pri artritíde, pri vývoji ľudského plodu ap.
Z prečítaného vyplýva, ak by sme neustále chceli sledovať príjem vhodných tukov v strave vyžadovalo by to pri nákupoch aj  príprave jedál značný čas a to nehovoriac o stravovaní mimo domu.
Ak nechceme priberať a znášať následky nadváhy, ak chceme bez hladovania schudnúť, je vhodné obrátiť sa na poradcu v tejto oblasti , ktorý vytvorí výživový program, kde budú zapracované všetky pre telo potrebné zložky, teda aj správne a prospešné nenasýtené tuky.